2019 Class AA football teams


Point nets 2 first-time picks in Stanley, Muncy

By Bryan Walters - bwalters@aimmediamidwest.com



Point Pleasant senior Jacob Muncy (55 in red) helps out on a pair of blocks during a pass play in the Big Blacks’ game against Louisville on Oct. 18 in Point Pleasant, W.Va.

Point Pleasant senior Jacob Muncy (55 in red) helps out on a pair of blocks during a pass play in the Big Blacks’ game against Louisville on Oct. 18 in Point Pleasant, W.Va.


Alex Hawley|OVP Sports

Mason County had two players chosen to the 2019 Class AA football teams, as selected by members of the West Virginia Sports Writers Association.

Point Pleasant did not garner a first or second team selection this fall after missing the playoffs for the first time in a dozen years with a 4-4 overall mark.

The Big Blacks did, however, avoid their first losing season since 2007 and had a pair of two-way players selected at different levels of the list.

Senior Wyatt Stanley — a 6-foot-1, 242-pound lineman — was named to the special honorable mention squad, while classmate Jacob Muncy — a 6-3, 300-pound lineman — was chosen to the honorable mention list.

Stanley and Muncy were both first-time recipients of all-state honors in football.

The Big Blacks had previously landed seven selections in each of the last three seasons.

Fairmont senior lineman Zach Frazier was the first team captain on offense, while Bluefield lineman Sean Martin was the defensive first team captain.

Atticus Goodson of Independence was the second team captain on offense and Gage Patterson of Oak Glen was the second team defensive captain.

Roane County senior Alex Miller was an honorary selection to the first team offense.

2019 WVSWA Class AA football teams

FIRST TEAM

Honorary selection: Alex Miller, Roane County.

OL: Don Woodworth, Keyser; Zach Frazier, Fairmont Senior (captain); Devin Hill, Bridgeport; Tanner Jenkins, Wyoming East; Dalton Ray, Keyser.

WR: Logan Vance, Clay County; Drew Hatfield, Mingo Central.

QB: Gage Michael, Fairmont Senior.

RB: Ethan Payne, Poca; JJ Davis, Bluefield; Caleb Bower, Wyoming East.

K: Jared Griffith, Lewis County.

Utility: Hunter Patterson, Oak Glen; Daylin Goad, Mingo Central; Nick Vance, Winfield.

FIRST TEAM DEFENSE

DL: Sean Martin, Bluefield (captain); Matt Stone, Poca; Kyler O’Connor, Oak Glen.

LB: Carson Winkie, Bridgeport; John Covert, Winfield; Jackson Biser, Keyser; Trey Pancake, Bridgeport; Ben Kee, Herbert Hoover.

DB: Michael Lemley, Oak Glen; Toby Payne, Poca; Haven Chapman, Shady Spring.

P: Erick Bevil, Shady Spring.

Utility: Josh Huffman, Roane County; Jeremiah King, Robert C. Byrd; Sebastian Spencer, Weir.

SECOND TEAM OFFENSE

OL: Lance Payton, Fairmont Senior; Brock Robey, Robert C. Byrd; Colton Groves, Nicholas County; Dom Owens, Fairmont Senior; Roman Moore, Roane County.

WR: Tariq Miller, North Marion; Xander Castillo, James Monroe.

QB: Carson Deeb, Bluefield.

RB: Atticus Goodson, Independence (captain); Marshall Hobbs, Lewis County.

K: Kaulin Parris, Bluefield.

Utility: Camden Longwell, Fairmont Senior; Trevor Lowe, Nitro; Luke LeRose, Nicholas County; Monroe Mohler, James Monroe.

SECOND TEAM DEFENSE

DL: Michael Watkins, Bridgeport; Cole Hughart, Sissonville; Garrett Conaway, North Marion; David Blanco, Frankfort.

LB: Seth McIntire, Liberty Harrison; Peyton Shanholtz, Frankfort; Gavin Shamblin, Sissonville; Dillon Taylor, Poca.

DB: Jahiem House, Bluefield; Brayden Mineard, Oak Glen; Jordan Hershberger, Shady Spring.

P: Aiden Slusser, East Fairmont.

Utility: Gage Patterson, Oak Glen (captain); Zack Frye, Man; Devin Vandergrift, Bridgeport.

SPECIAL HONORABLE MENTION

Michael Alvaro, Robert C. Byrd; Chase Berry, Chapmanville; Caden Biser, Keyser; JJ Blank, Frankfort; Danny Bush, Roane County; McQuade Canada, Wyoming East; Jay Cook, Poca; Andrew Deal, Nicholas County; Preston Dingess, Mingo Central; Chase Duckworth, North Marion; Cam Foster, Nitro; Cameran Frye, Man; Jordan Gay, Lewis County; Cody Griffith, Lincoln; Dylan Griffith, Sissonville; Erick Grimmett, Man; Elijah Gillette, Weir; TJ Guire, Elkins; Marcel Guy, Independence; Devin Hatfield, Mingo Central; Payton Hawkins, Lincoln; Braden Howell, Liberty Raleigh; Brian Henderson, Bridgeport; Eli Kirkendall, Lincoln County; Nate Kowlaski, Fairmont Senior; Colton Kennedy, River View; Grant Krajeski, Clay County; Clay Lester, Wyoming East; Nick Marley, Frankfort; Jamison Maynard, Wayne; Sam Milton, Man; Jansen Moreland, Frankfort; Gunner Murphy, North Marion; Elijah Payton, Clay County; Brayden Rollyson, Herbert Hoover; Ryan Shoemaker, Keyser; Wyatt Stanley, Point Pleasant; Jeremy Taylor, Oak Glen; Ty Thorne, North Marion; Corey Townsend, Logan; Isaiah Valentine, Shady Spring; Bryce Wamsley, Liberty Harrison; Brandon Wiley, Bluefield.

HONORABLE MENTION

Aaron Adkins, Wayne; Gavin Barkley, Berkeley Springs; Owen Bass, Clay County; Jake Bishop, Wyoming East; Jeff Bowles, Liberty Raleigh; Preston Brown, Oak Glen; Jordan Brueck, Weir; Nick Chaney, Oak Glen; Drew Clark, Shady Spring; Carson Crouch, Winfield; Drew Curtis, Weir; Gage Dickson, North Marion; Caleb Dingess, Scott; Joe Dingledein, Grafton; Derrick Flack, Bluefield; Ben George, Robert C. Byrd; Blake Goode, Westside; Juwaun Green, Bluefield; Waylon Hensley, Chapmanville; Justin Hill, Nicholas County; Jacob Justice, River View; Gabe Keech, Poca; Will Knight, Philip Barbour; Eli Kyle, Liberty Harrison; Matthew Lilly, PikeView; Caden Lookabill, Wyoming East; Matt Malick, Oak Glen; Jahkari Mesidor, North Marion; Dakota McBride, Wyoming East; Hunter Morris, Winfield; Hayden Miller, Independence; Jacob Muncy, Point Pleasant; Nathan Murray, Nitro; Kayson Nealy, Fairmont Senior; Ricky Newbrough, North Marion; Austin Parsons, Lincoln County; Zach Paxton, Herbert Hoover; Riley Perkins, Clay County; Luke Pollock, East Fairmont; Dom Postlewait, East Fairmont; Corey Prunty, Lincoln; Sam Romano, Bridgeport; Seth Ross, Wyoming East; Trey Sams, Poca; Isa Scales, Mingo Central; Jameson Shaffer, Sissonville; Te’amo Shelton Oak Hill; Aiden Slack, Logan; Hayden Stein, Frankfort; Andrew Stutler, Clay County; Payton Thompson, Berkeley Springs; Rodney VanDevender, Elkins; Trace Wagner, Robert C. Byrd; Malachi West, Fairmont Senior; Jordan Hayes, Logan.

Point Pleasant senior Jacob Muncy (55 in red) helps out on a pair of blocks during a pass play in the Big Blacks’ game against Louisville on Oct. 18 in Point Pleasant, W.Va.
https://www.mydailyregister.com/wp-content/uploads/sites/24/2019/12/web1_12.14-PP-Muncy.jpgPoint Pleasant senior Jacob Muncy (55 in red) helps out on a pair of blocks during a pass play in the Big Blacks’ game against Louisville on Oct. 18 in Point Pleasant, W.Va. Alex Hawley|OVP Sports
Point nets 2 first-time picks in Stanley, Muncy

By Bryan Walters

bwalters@aimmediamidwest.com

Bryan Walters can be reached at 740-446-2342, ext. 2101.

Bryan Walters can be reached at 740-446-2342, ext. 2101.