National, state candidates file for office


By Kayla Hawthorne - khawthorne@aimmediamidwest.com



CHARLESTON — It appears West Virginians will not be lacking candidates to choose from in the packed May 12 primary when it comes to national and state races.

The filing deadline in West Virginia is Saturday, Jan. 25, therefore, this list is as of Tuesday, according to Secretary of State Mac Warner:

President: Incumbent Donald Trump, R-Palm Beach, Fla.; Roque “Rocky” De La Fuente, R-San Diego, Calif.; Joseph Biden, D-Wilmington, Del; Michael Bloomberg, D-New York; Pete Buttigieg, D-South Bend, Ind; John Delaney, D-Potomac, Md.; David Rice, D-Parkersburg, W.Va.; Bernie Sanders, D-Burlington, Vt; Tom Steyer, D-San Francisco, Calif; Elizabeth Warren, D-Cambridge, Mass.

U.S House of Representatives: Paule David, D-Huntington; Jeff Lewis, D-Milton; Russell Siegel, R-Lewisburg; Hilary Turner, D-Huntington.

U.S. Senate: Shelley Moore Capito, R-Charleston; Richard Ojeda II, D-Holden; Paula Swearengin, D-Sophia; Allen Whitt, R-Kenna.

Governor: Jim Justice, R-Lewisburg; Shelby Fitzhugh, R-Martinsburg; Michael Folk, R-Martinsburg; Doug Six, R-Burton; Woody Thrasher, R-Bridgeport; Jody Murphy, D-Parkersburg; Ben Salango, D-Charleston; Stephen Smith, D-Charleston; Ron Stollings, D-Danville.

Secretary of State: Mac Warner, R-Charleston; Natalie Tennant, D-Charleston.

Auditor: Mary Ann Roebuck Claytor, D-St. Albans.

State Treasurer: John D. Perdue, D-Cross Lanes.

Commissioner of Agriculture: Bob Beach, D-Morgantown; Kent Leonhardt, R-Fairview; Dave Miller, D-Tunnelton.

Attorney General: Patrick Morrisey, R-Harpers Ferry; Sam Petsonk, D-Edmond; Isaac Sponaugle, D-Franklin.

Justice of the Supreme Court of Appeals: Tim Armstead, Div. 1; Richard Neely, Div. 1; Joanna Tabit, Div. 2; Jim Douglas, Div. 3-unexpired term; Lora Dyer, Div. 3-unexpired term; John Hutchison, Div. 3-unexpired term.

State Senate, District Four: Amy Grady, R-Leon; Mitch Carmichael, R-Ripley.

House of Delegates 13th District: Scott Brewer, D-New Haven; Scott Cadle, R-Letart; Robert Marchar, R-Letart.

House of Delegates 14th District: Levi Billiter, D-Point Pleasant; Brian Scott, R-Milton; Johnnie Wamsley II, R-Point Pleasant.

https://www.mydailyregister.com/wp-content/uploads/sites/24/2020/01/web1_3.18-PPR-Graphic2-2.jpg

By Kayla Hawthorne

khawthorne@aimmediamidwest.com

Kayla Hawthorne is a staff writer for Ohio Valley Publishing. Reach her at (304) 675-1333, extension 1992.

Kayla Hawthorne is a staff writer for Ohio Valley Publishing. Reach her at (304) 675-1333, extension 1992.