11 locals earn District 13 girls basketball honors


By Alex Hawley - ahawley@civitasmedia.com



Southern senior Faith Teaford (45) makes a post move against Eastern junior Elizabeth Collins (50) during the Lady Eagles’ 64-41 victory, in Racine on January 23.


Alex Hawley/OVP Sports

GALLIPOLIS, Ohio — A total of 11 local girls basketball players — six from Meigs County and five from Gallia County — were selected to the Ohio High School Basketball Coaches Association District 13 teams.

On the Division IV first team were Eastern senior Laura Pullins and Southern senior Faith Teaford, both of whom are making their third apperence on the first team. Pullins is a Marietta College signee, while Teaford is committed to play at Wilmington College next year. Pullins was a special mention as a freshman.

In Division I-II Meigs sophomore Kassidy Betzing was named to the first team. Betzing was a second team choice on last year’s list.

Also in Division I-II GAHS senior Adrienne Jenkins — a University of Rio Grande signee — was named to the second team for the second straight year.

In Division IV, Eastern junior Elizabeth Collins earned a second team nod. Collins was a special mention last winter.

Landing on the Division I-II special mention list for the second straight year is Meigs sophomore Madison Fields, while GAHS senior Carly Shriver and freshman Alex Barnes were each on the special mention list for the first time.

On the Division IV special mention list were Eastern sophomore Jess Parker and South Gallia junior Erin Evans.

In Division III, River Valley senior Erin Jackson — an Alice Lloyd signee — was named special mention.

The Division I-II Player of the Year award was shared by Jackson junior Rebekah Green and Warren senior Katie Rauch, while the Coach of the Year award went to Warren’s Amy Colegrove.

In Division III, the Player of the Year was Leah Richardson and the Coach of the Year was Cory McKnight, both of whom represent Alexander.

The Division IV Player of the Year was Waterford junior Alli Kern, while the Coach of the Year award was shared by Lady Wildcats coach Jerry Close and Federal Hocking coach Jeremy Tolson.

The District 13 representatives in the North-South Classic will be Warren’s Katie Rauch in Division I-II and Alexander’s Leah Richardson in Division III-IV.

DIVISION I-II

First Team

Rebekah Green (Jackson) Jr; Katie Rauch (Warren) Sr; Paige Lunsford (Logan) Sr; Cassie Bentley (Vinton County) Jr; Molly McCutcheon (Warren) Jr; Kassidy Betzing (Meigs) So

Co-player of the Year

Rebekah Green (Jackson) and Katie Rauch (Warren)

Coach of the Year

Amy Colegrove, Warren

Second Team

Laura Manderick (Athens) Fr; Natalie Brooks (Marietta) So; Haleigh Sammons (Logan) So; Kate Liston (Warren) Jr; Adrienne Jenkins (Gallia Academy) Sr

Special Mention

Emily Jackson (Warren) Jr; Alex Barnes (Gallia Academy) Fr; Madison Fields (Meigs) So; Kaylee Stewart (Athens) So; Hannah Grosel (Marietta) Sr; Peyton Bowe (Warren) Jr; Amelia Davis (Jackson) Sr; Carly Shriver (Gallia Academy) Sr; Bethany Starlin (Logan)

DIVISION III

First Team

Leah Richardson (Alexander) Sr; Emily Chapman (Fairland) Jr; Lexie Arden (Ironton) Fr; Bethany Blanton (Oak Hill) Sr; Jessie Addis (Nelsonville-York) Jr; Emily Compliment (Coal Grove) Jr

Player of the Year

Leah Richardson, Alexander

Coach of the Year

Cory McKnight, Alexander

Second Team

Natalee Hall (Chesapeake) Jr; Rachel Richardson (Alexander) So; Brooklyn Badgett (South Point) Sr; Sydney Webb (Ironton) Sr; Jayla Mace (Alexander) Sr; Alesha Simpson (Fairland) Jr

Special Mention

Lexi Wise (Ironton) Jr; Erin Jackson (River Valley) Sr; Sydney Mullins (Wellston) So; Allie Marshall (Fairland) So; Sam Taylor (Nelsonville-York) Sr; Caitlyn Brisker (Oak Hill) Fr; Destiny Dolen (Coal Grove) Jr

DIVISION IV

First Team

Alli Kern (Waterford) Jr; Laura Pullins (Eastern) Sr; Megan Ball (Waterford) Jr; Cheyenne Barker (Belpre) Sr; Faith Teaford (Southern) Sr; Destiny Tabler (Federal Hocking) Sr

Player of the Year

Alli Kern, Waterford

Co-coaches of the Year

Jerry Close (Waterford) and Jeremy Tolson (Federal Hocking)

Second Team

Jensyn Shepherd (Symmes Valley) Jr; Emily Ward (Trimble) Sr; Elizabeth Collins (Eastern) Jr; Morgan Turner (Ironton St. Joe) Sr; Payton Walsh (Symmes Valley) Sr

Special Mention

Kaitlyn Crabtree (Symmes Valley) Jr; Jess Parker (Eastern) So; Erin Evans (South Gallia) Jr; Jillian McCutcheon (Waterford) Sr; Ashley Spencer (Miller) Fr; Hayley Duff (Waterford) Jr; Sydney Hardy (Trimble) Jr; Chloe Rine (Miller) Jr; Kaitlyn Spears (Trimble) Jr; Trinidy King (Belpre) Sr

D-13 North-South Rep

Division 1-2: Katie Rauch, Warren

Division 3-4: Leah Richardson, Alexander

Southern senior Faith Teaford (45) makes a post move against Eastern junior Elizabeth Collins (50) during the Lady Eagles’ 64-41 victory, in Racine on January 23.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/24/2017/03/web1_3.17-SHS-Teaford.jpgSouthern senior Faith Teaford (45) makes a post move against Eastern junior Elizabeth Collins (50) during the Lady Eagles’ 64-41 victory, in Racine on January 23. Alex Hawley/OVP Sports

By Alex Hawley

ahawley@civitasmedia.com

Alex Hawley can be reached at 740-446-2342, ext. 2100.

Alex Hawley can be reached at 740-446-2342, ext. 2100.

RECOMMENDED FOR YOU


10:34 am |    
Email address alert
9:18 pm
Updated: 4:02 pm. |    
Giving back by shopping big